Vi bygger på en flera hundra år lång tradition av att använda lokala material för att skapa snygga och hållbara kvalitetsramar – generation efter generation. Här på sidan kan du läsa mer om våra mål och insatser inom hållbarhet.
I mer än 20 år har vi arbetat strategiskt och målmedvetet med åtgärder som kan förbättra vårt avtryck på planeten. Det arbetet ska vi naturligtvis att fortsätta med eftersom det fortfarande finns mycket vi kan och vill göra.
Det är viktigt för oss att vara transparenta med våra åtgärder, metoder och mål genom verifierad dokumentation.
Merparten av vårt hållbarhetsarbete är förankrat i följande mål och fokusområden:
Vi har ställt om vår skandinaviska fasadtegelproduktion till 100 % biogas från och med den 1 januari 2025. Biogasen är biometan som köps via ursprungsgarantier från danska biogasproducenter och säkerställar att samma mängd biogas tillförs gasnätet som den mängd vi använder i hela vår produktion.
Vi har utvecklat tegelstenen LESS, som är dematerialiserad. Hålrummen i LESS-teglet minskar vikt, resursförbrukning och koldioxidavtryck med upp till 15 %. Detta är dokumenterat i våra tredjepartsverifierade EPD’er.
Vi har också minskat vår CO2-förbrukning genom att centralisera produktionen till större anläggningar och göra fabrikerna mer energieffektiva. Vår elförsörjning kommer uteslutande från vindkraftverk.
Redan idag har vi en avfallsfri produktion där allt avfall återvinns direkt. Vi har minskat andelen spillvatten med ca 70 % genom att återanvända processvatten. Andra åtgärder omfattar återställning av tidigare lertäktersom en del av vår arbete med biologisk mångfald.
Vi har sedan 2021 bränt våra dematerialiserade LESS-tegelstenar med biogas, och från den 1 januari 2025 ställde vi om all tegelproduktion vid samtliga tegelbruk i Danmark till 100 procent biogas. Genom att fasa ut naturgas som bränsle kommer energin till vår danska tegelproduktion huvudsakligen från biogas (biometan).
Genom omställningen till biogas mer än halverar vi våra ETS-omfattade CO₂-utsläpp i produktionen.
Kristian Knorr
Nordisk hållbarhetschef hos wienerberger
Biogas är en förnybar energikälla som framställs av organiskt material. Biogas (som uppgraderas till biometan) är för närvarande det bästa alternativet till fossil naturgas som kan implementeras i vår tegelproduktion. Utöver tegelbruk med biogas som energikälla har har vi inom wienerberger-koncernen även befintliga och kommande tegelbruk som använder el- och vätgasbaserade bränningsmetoder.
- en dematerialiserad tegelsten
Vi har utvecklat LESS för att säkerställa att tegel även fortsättningsvis är ett relevant byggmaterial. LESS är vårt dematerialiserade tegel med tio hål i liggytan. Hålen i LESS-teglet minskar vikt, resursförbrukning och kuldioxidavtryck med upp till 15 procent. Detta är dokumenterat i tredjepartsverifierade EPD’er.
Environmental Product Declaration
Miljövarudeklarationer – populärt kallade EPD'er (Environmental Product Declaration) – bygger på en livscykelanalys av de enskilda produkterna och ger en tredjepartsverifierad översikt över deras miljöpåverkan.
Produkter med låg miljöpåverkan, dokumenterad genom EPD'er, kan bidra till att uppfylla LCA-gränsvärdena i byggreglerna samt ge poäng i byggnadscertifieringar som DGNB, LEED och BREEAM.
Våra produktspecifika EPD'er är tredjepartsverifierade via EPD Danmark.
Då vi är en materialproducent, som är beroende av att använda råvaror i produktionen, är det viktigt att minimera påverkan på de områden där leran utvinns samt at säkerställa ett balanserat ekosystem i efteråt.
Kontakta vår hållbarhetschef:
Nordisk hållbarhetschef
DGNB-konsulent & WELL AP
M. +45 8161 6282
E. kristian.knorr@egernsund.com
Miljöbyggnad, LEED och BREEAM - byggnadscertifieringssystem
Fler och fler byggare och rådgivare väljer att få sina byggnationer certifierade via frivilliga certifieringssystem såsom Miljöbyggnad, LEED och BREEAM. Syftet är att främja val som skapar bättre förutsättningar för miljön, människor och samhället. De frivilliga certifiereringssystemen används för att mäta, samverka kring och driva hållbarhetsinitiativ i hela den byggda miljön.
Våre tegelprodukter kan bidra till att uppfylla upp till 40,5 % av de viktade kriterierna i en DGNB-certifiering. Våra produkter har särskilt stor påverkan på miljökvalitet och ekonomisk kvalitet. Det beror bland annat på teglets långa livslängd och våra EPD’er, som dokumenterar miljöpåverkan.
Vi står redo att hjälpa dig med produktspecifika EPD’er, rådgivning, kunskap och erfarenhet, så du kan vara säker på att du kommer snabbt vidare i processen och får lättare att välja de rätta lösningarna från start.
Våra tegelprodukter är inte bara snygga och funktionella – de utgör också en hållbar del av byggandet.
Tegel tillverkas främst av råmaterialen lera, sand och vatten och har en potentiell livslängd på flera hundra år.
Nedan kan du se ett urval av byggprojekt som vi har bidragit till med våra tegelprodukter, kunskap, dokumentation och rådgivning.
Vi utvecklar löpande nya åtgärder för att minska våra CO2-avtryck, öka möjligheterna för återvinning och återanvändning samt stärka den biologiska mångfalden med respekt för naturens resurser.
Här hittar du ett urval av de senaste nyheterna med utgångspunkt i vårt arbete.
Registrera dig för vårt nyhetsbrev och få senaste nytt om våra hållbarhetsinsatser och vår produktutveckling, som bygger på våra mål om resursoptimering och ökad biologisk mångfald.